Ana Sayfa Haberler ABD’den İran’a yaptırım açıklaması

ABD’den İran’a yaptırım açıklaması

450
0

ABD’den İran’a yaptırımla ilgili açıklama geldi. İran’a karşı olan yaptırımların tümü tekrardan yürürlüğe koyuldu. Türkiye dahil olmak üzere 8 ülke yaptırımlardan muaf tutuldu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hazine Bakanı ile birlikte İran’a yaptırım konusunda basın toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda İran’a yaptırımların içeriği açıklandı.

Yapılan basın toplantısında İran Gemicilik ve Enerji Sektörü’ndeki 200’den fazla kişi ve geminin yaptırım listesinde olduğu açıklandı. 50 İran bankası ile 700’den fazla İranlı yaptırım listesine alındı. İran Hava Yolları ve 65’ten fazla uçağı yaptırım listesine alındı. İran Atom Enerjisi Kurumu, 23 yan kuruluş ve ilgili kişiler yaptırım listesine alındı.

TÜRKİYE İRAN YAPTIRIMLARINDAN MUAF

İran yaptırımlarından Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, Tayvan, Japonya, Yunanistan ve İtalya muaf tutuldu.

TARİHİN EN KAPSAMLI YAPTIRIMLARI

“Trump yönetimi altında İran bir daha nükleer silah geliştirme kapasitesine sahip olmayacak” diyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, açıklanan yaptırımların İran ekonomisine ciddi bir şekilde zarar vermesinin beklendiğini belirtti.

Yaptırımların İran’ın uluslararası ekonomik faaliyetlerini hızla azaltacağını söyleyen Pompeo, ayrıca halihazırda 20’den fazla ülkenin İran’la petrol ticaretini kestiğini ya da azalttığını, İran’ın bölgede istikrarsızlaştırıcı bir güç olduğunu ve tarihin en kapsamlı yaptırımları olduğunu belirtti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Avrupa ülkelerinin de İran yaptırımlarına uyması umduklarını, İran’a insani yardım amaçlı işlemlerin izin verileceğini belirtti.

SWIFT ERİŞİMİ ASKIYA ALDI

Belçika merkezli SWIFT, bazı İran bankalarının mesajlaşma sistemine erişimini askıya aldıklarını açıkladı.

BOLTON: DAHA ÇOK YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin İran’a uygulamaya başladığı yaptırımlara ek olarak daha fazla yaptırımın da yolda olduğunu duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.