Ana Sayfa Ekonomi 1 kilogram patatesin fiyatı 25 TL’ye yükseldi

1 kilogram patatesin fiyatı 25 TL’ye yükseldi

709
0

Rekoltenin düşük olmasından dolayı ve mevcut patatesin de tüccarlar tarafından satın alınması fiyatları yükselti. KKTC’de 1 kilogram patatesin fiyatı 25 TL’ye kadar çıktı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 1 kilogram patatesin fiyatı 25 TL’ye kadar yükseldi. Fiyat artışının nedeni olarak rekoltenin düşük olması ve mevcut patatesin de tüccarlar tarafından satın alınması gösterildi.

patates 2 051118

DOĞRUDAN MÜDAHALE EDİLEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

KKTC, Tarım Bakanı Erkut Şahali, yükselen patates fiyatlarına doğrudan müdahale edilemeyeceğini belirterek, patatesin rekoltesinin düşük olması nedeniyle pazardaki ürünün miktarının azaldığını söyledi.

Tarım Bakanı Şahali, üreticinin 1 lira 20 kuruş ve 1 buçuk lira arasında ürününü pazarladığı halde ürünün az olması nedeniyle toptancıların patatesi piyasaya daha yüksek fiyatla sürdüğünü ifade etti.

Fiyat artışlarına müdahale konusunda yapılanları anlatan Şahali, “Zaten geçtiğimiz yıl verim kaybı yaşayan üreticilerin kaybını bir miktar telafi edebilmelerine olanak sağlamaları için Patates Üretici Kooparetifi’ne patates ithal yetkisi verdik. Ancak yaptıkları iki girişim de henüz olumlu sonuç elde edilmedi ve getirdikleri patatesler bizim aradığımız sağlık koşullarına uygun olmadığı için KKTC’ye girişine izin verilmedi. Şu anda yeni bir ithalat girişimleri var. Ürün yola çıkma aşamasındadır. Dün bize verdikleri bilgi Türkiye’ye ek olarak Hollanda’dan da ürün getirme gayretleri vardır” dedi.

Türkiye’den KKTC’ye makamlarının aradığı sağlık kontrollerine uygun ürün tedarik edip ülkeye sokmanın henüz mümkün olmadığını dile getiren Şahali, “Dolayısı ile Güney Kıbrıs’a ürün satıldığı için fiyatlar yükseldi argümanı çok doğru bir argüman olmayabilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.