Ana Sayfa Haberler WSJ: Riyad, ‘Kaşıkçı baskısını azaltmak için’ tutuklu prensi serbest bıraktı

WSJ: Riyad, ‘Kaşıkçı baskısını azaltmak için’ tutuklu prensi serbest bıraktı

493
0

Suudi Arabistan’da geçen yıl başlatılan ‘yolsuzluk soruşturmaları’ kapsamında gözaltına alınan prenslerden Halid bin Talal’ın serbest bırakıldığı iddia edildi. Prensin, ‘Kaşıkçı baskısını azaltmak için’ serbest bırakıldığı öne sürüldü.

“Yolsuzluk soruşturmaları” kapsamında gözaltına alınan prenslerden Halid bin Talal’ın serbest bırakıldığı iddia edildi. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin kaynaklardan aktardığı iddiaya göre; Riyad yönetimi, serbest bırakma ile birlikte gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi sonrası kendilerine yöneltilen baskıları hafifletmeyi amaçlıyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından 4 Kasım 2017’de yayımlanan kraliyet kararnameleriyle yolsuzlukla mücadele komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı.

Komisyon tutuklama, mal varlığına el koyma ve gerekli diğer işlemleri yapmakla yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman’ın oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

ÇOK SAYIDA İSİM GÖZALTINA ALINMIŞTI

Komisyonun kurulmasının hemen ardından başlatılan ‘yolsuzluk soruşturmaları’ çerçevesinde başta Kraliyet Muhafızları Bakanı Prens Mutab bin Abdullah ve milyarder iş adamı Prens Velid bin Talal olmak üzere çok sayıda prens, bakan ve iş adamı gözaltına alınmış, daha sonra bu kişilerin çoğu serbest bırakılmıştı.

SERBEST BIRAKILAN İLK PRENS

Prens Halid’in ‘yolsuzluk soruşturması’ kapsamında serbest bırakılan ilk prens olduğu kaydedildi.

WSJ’ye konuşan Suudi kraliyet ailesinden bir kaynak, “Suudi yönetimi değişmek istediğini ve bu konuda da ciddi adımlar attığını göstermek istiyor. Prens Halid’in serbest bırakılması çok sembolik, zira Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a karşı çıktığı için tutuklanmıştı” dedi

Söz konusu soruşturma kapsamında tutuklanan başka kişilerin de serbest bırakılmasının beklendiğini aktaran kaynaklar, Prens Turki bin Abdullah, Prens Abdülaziz bin Fahd ve milyarder iş adamı Muhammed Hüseyin el Amoud’nin yakın zamanda serbest bırakılacağının tahmin edildiğini belirtti.

Washington Post yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi başkonsolosluğuna girdikten sonra öldürülmüştü, cesedinin ise parçalara ayrılıp ortadan kaldırıldığı açıklanmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.