Ana Sayfa Haberler Belediye personelinin resmi araçları tatil ve şahsi işlerde kullandığı ortaya çıktı

Belediye personelinin resmi araçları tatil ve şahsi işlerde kullandığı ortaya çıktı

659
0

İstanbul Güngören Belediyesi personelinin, resmi araçları yaz tatili ve hafta sonu özel işlerde kullandığı ortaya çıktı. Üstelik tüm yakıt, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılandığı belirlendi.

İstanbul Güngören Belediyesi personelinin resmi araçları yaz tatillerinde ve hafta sonu özel işlerinde kullandığı; tüm yakıt, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılandığı ortaya çıktı. Belediye, personelin işin doğası gereği tatillerde de çalıştığını öne sürerek kendini savundu. Sayıştay da resmi araçların kullanımının Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğunlaştığına dikkat çekerek Güngören Belediyesi’ne coğrafi sınırlarını hatırlattı.

Güngören Belediyesi’nin 2017 yılına ilişkin Sayıştay denetiminde belediye personelinin resmi hizmet araçlarını şahsi işlerinde kullandığı tespit edildi. Sayıştay raporunda, belediye personelinin belediye hizmet araçlarını herhangi bir görev emri olmadan; mesai saatleri dışında, hafta sonu ve resmi tatillerde özel işlerinde kullandığı, hafta sonları şahsi kullanımlar için il dışına çıktığı, araçların günlük kira bedeli üzerinden kiralanmasına rağmen personelin belediye araçlarını yıllık izin kullanacakları yerlere götürdüğü ve izin süresince araçların tamamen şahsi kullanımlarında olduğu kaydedildi.

YAKIT GİDERLERİ BELEDİYE BÜTÇESİNDEN KARŞILANDI

Yakıt giderleri ile otoyol ve köprü ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılandığına dikkat çekildi. Belediyenin Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, 16 Mayıs 2017 tarihinde KDV hariç 15 milyon 230 bin 276 TL tutarında “Hizmet Aracı ve Sürücü Kiralama İşi” ihalesine çıkıldığı, araçların kamu hizmetlerinde kullanılması maksadıyla ilgili müdürlüklere verildiği anlatıldı. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile devlet memurlarının resmi araç ve gereçleri özel işlerde kullanılmasına yasak getirildiği hatırlatıldı. Başbakanlık tarafından tasarruf tedbirlerine ilişkin yayımlanan genelgede de resmi araçların özel işlerde kullanılmaması gerektiğinin belirtildiği aktarıldı.

BELEDİYE “İŞİN DOĞASINDA VAR” DEDİ

Güngören Belediyesi, araçların belediye personeli tarafından kullanılmasının işin icabı ve doğası gereği olduğunu savundu. Belediye “Özellikle belli birimlerde ve belli personel açısından belediye hizmetlerine ifasında bir mesai mefhumu bulunmamaktadır. Yeri geldiğinde mesai saatleri sonrasında, hafta sonları, resmi tatillerde çalışmak durumunda kalan personelin yine bu maksatla edinilmiş olan hizmet araçlarını kullanmaları işin doğası gereğidir” denildi.

SAYIŞTAY SAVUNMAYA KARŞILIK DİKKAT ÇEKİCİ DEĞERLENDİRME YAPTI

Sayıştay belediyenin savunması karşısında dikkat çekici bir değerlendirme yaptı. Sayıştay denetçileri, belediye hizmet araçlarının sadece işin doğası gereği özellik arz eden müdürlükler tarafından değil tüm müdürlükler tarafından kullanıldığını vurguladı.

ARAÇLARIN EGE VE AKDENİZ KIYILARINDA DOLAŞTIĞI TESPİT EDİLDİ

Hizmet araçlarının personelin yıllık izin kullandıkları sürelerde beraberinde götürüldüğüne dikkat çekilerek “Söz konusu kullanımların özellikle turizm ve tatil beldelerinde (Ege ve Akdeniz kıyıları) yoğunlaştığı tespit edilmiş dolayısıyla Güngören Belediyesinin mücavir alan sınırları düşünüldüğünde, idarenin hizmet araçlarının işin icabı ve doğası gereği kullanılmasının doğru olduğu savunması yersizdir. Bununla birlikte, herhangi bir belirsizliğe yer vermemek için araçlarının şahsi kullanımları gerek GPS kayıtları gerekse yakıt kullanım istasyonları gibi hususlar dikkate alınarak ispatlanmıştır” denildi.  Sayıştay ayrıca Devlet Memurları Kanunu’nda kamu araçlarını şahsi işlerde kullananlar için disiplin cezaları, Taşıt Yasası’nda da araçları şahsi işlerinde kullananlar ve kullanılmasına izin verenler hakkında  bir yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü hatırlattı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.