Ana Sayfa Haberler Ateş, havai fişekler ve o meşhur maskenin hikayesi…

Ateş, havai fişekler ve o meşhur maskenin hikayesi…

715
0

Büyük Britanya havai fişeklerle aydınlandı… Gece ışıl ışıl, halk sokaklardaydı…

Gecenin adı Bonfire, yani büyük ateş ya da ateş gecesi olarak da adlandırılıyor. Her yıl 5 Kasım’da, öncesi veya sonrasına denk gelen haftasonunda kutlanan bu gecenin tarihi 400 yıl öncesine dayanıyor.

Bonfire Gecesi’ne, Guy Fawkes’in 5 Kasım 1605’teki eylemlerinin başarısızlığını kutlama geleneği de denebilir… Peki kim bu Guy Fawkes ve V for Vendetta filmindeki meşhur maskeyle bağlantısı ne?

Guy Fawkes, o ünlü maskenin esin kaynağı olan kişi.

Her şey bir grup İngiliz Katolik isyancının, İngiltere’nin Protestan Kralı 1. James’ı öldürmek için Kralın da katılacağı Lordlar Kamarasını havaya uçurma planı kurmasıyla başladı. Guy Fawkes, isyancı ekibin patlamayı başlatacak görevlisiydi.

Ancak Fawkes, İngiltere Parlamento binasının zemin katında 4 Kasım gecesi 36 varil barutla saklanmış halde bulundu ve plan başarısız oldu. Guy Fawkes idam edildi. Ancak bu olay hiç unutulmadı. 5 Kasım günü, İngiltere’de Kralın ölümden kurtuluş günü olarak şenlik ateşleriyle kutlandı.

V for Vendetta maskesinin doğuşu

19’ncu yüzyılın ortalarından itibaren çocuklar 5 Kasım akşamları Guy Fawkes’ın yüzünü andıran kağıt maskeler takıyordu. Günümüzde çok ünlü olan ‘Guy Fawkes’ maskesi ise 1982 yılında yayımlanmaya başlanan V for Vendetta adlı çizgi romanın 2000’li yıllarda sinemaya uyarlanması sırasında doğdu. 

V adlı bir isyancının, İngiltere’yi ele geçirmiş kurgusal bir faşist diktatörlüğe karşı mücadelesini anlatılan çizgi roman, 2006 yılında sinemaya uyarlandı.

Film ekibindeki illüstratör David Lloyd, hikayenin kahramanı ‘V’ye ‘Guy Fawkes’ maskesi giydirdi. Kırmızı yanak, ince dudak altı sakal, uçları yukarı kıvrılan bıyık ve gülümseme…

Ve 2006’dan beri de artık dünyanın dört bir tarafında sistem karşıtı her gösterinin sembolü olarak kullanılıyor.

Gelelim Bonfire gecesine… 

İngiltere’deki büyük parklarda düzenlenen havai fişekli eğlencelere katılan insanlar, bu olayın tarihini önemsiyor mudur bilinmez ama başarısız bir suikast eyleminin zaman içinde geleneksel bir şenliğe dönüşmüş olmasından kimse şikayetçi görünmüyor…

Haber – Görüntü: Turan Görüryılmaz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.