Ana Sayfa Haberler TÜRKSAT’ın mali denetimi, ABD’de sabıkalı olan şirkete yaptırıldı

TÜRKSAT’ın mali denetimi, ABD’de sabıkalı olan şirkete yaptırıldı

518
0

TÜRKSAT’ın mali denetimi, başta ABD’den olmak üzere birçok kez ceza alan şirkete yaptırıldı. Skandal, TBMM’deki KİT Komisyonunda ortaya çıktı.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda TÜRKSAT’ın hesapları denetlendi. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, TÜRKSAT’ın mali denetimini yapan “Price Waterhouse Coopers” şirketinin sicili hakkında bilgi verdi. Deniz Yavuzyılmaz, şirket ile ilgili; “SPK’den aldığı idari cezalar var, Amerika’da da aldığı çeşitli cezalar var. Mevzuata aykırı olarak bir firmanın mal varlığının azaltılmasıyla ilişkili olduğu tespit edilmiş, 269 bin 500 TL idari para cezası almış bu denetim firması, yabancı menşeli. Kalite kontrol denetimindeki eksiklikler ve mevzuata aykırılıklar dolayısıyla 280 bin TL ceza almış. Aynı zamanda Amerika’da da 5 milyon dolar ceza almış” ifadelerini kullandı.

ULUSAL PLAN VE STRATEJİLERİN AÇIĞA ÇIKMA OLASILIĞI

Deniz Yavuzyılmaz, TÜRKSAT gibi stratejik bir kurumun mali verilerinin ve satın alımlarının analiziyle, önemli bir bölümü gizlilik içermesi gereken ulusal plan ve stratejilerimizin açığa çıkacağını, söz konusu mali denetim yoluyla bu donelerin uluslararası bir firmanın eline geçmiş olacağını belirtti.

TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen ise konu ile ilgili soruya yazılı olarak yanıt vereceklerini belirterek; “Bu hassasiyetleri bizler de taşıyoruz. Bu hassasiyetlere yönelik de hassasiyetlerimizi uygulamalarımıza yansıtacağız” şeklinde konuştu.

MHP’Lİ MEVLÜT KARAKAYA ŞİRKETİ SAVUNDU

MHP Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya ise yabancı şirketlerin ‘Franchise’ şeklinde işletildiğini, denetim yapanların ise yerli olduğunu savundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.