Ana Sayfa Haberler Sayıştay: İstanbulkart’ın kullanılabildiği marketlerin belirlenmesinde ayrımcılık yapıldı

Sayıştay: İstanbulkart’ın kullanılabildiği marketlerin belirlenmesinde ayrımcılık yapıldı

515
0

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yoksul vatandaşlara alışveriş için verdiği İstanbulkart’ın kullanılabildiği 9 marketin belirlenmesinde ayrımcılık yapıldığını saptadı.

BirGün Gazetesi’nden Nurcan Gökdemir’in haberine göre; muhtarlıklardan fakirlik belgesi alan yoksul yurttaşlar, 2017 yılında sahipleri arasında AKP’li belediye başkanı ve bir milletvekili aday adayının da bulunduğu 9 firmadan bu kartlarla alışveriş yaptı. 140 bin 179 aileye 75 TL ile 225 TL arasında değişen tutarda aylık harcama yapabilme olanağı verildi. Harcama bütçesi 125 milyon lira olarak öngörülmesine karşın yıl sonunda harcama toplamı 147 milyon 670 bin TL’ye ulaştı.

AYRICALIKLI MARKETLER

Denetçiler, belediyenin 2017 yılı denetimlerinde, İstanbulkart ile yapılan sosyal yardımlara ilişkin firmaların belirlenmesinde hatalı uygulamaların yapıldığını saptadı. Ayrıca zincir marketler, Büyükşehir Belediyesine herhangi bir bedel ödememesi ve vatandaşlara indirim uygulamaması nedeniyle ayrıcalıklı hale getirildi.

VERGİ KESİLİYORMUŞ

Belediye bu tespite karşı, şirketlerin hizmet kalitesi, üretim kapasitesi, iş deneyimi, mali gücü, iş hacmi, servis yaygınlığı gibi kriterleri esas aldıklarını ve İstanbul’daki ilçe sayısı kadar şubesi olan zincir marketlerin tamamına davet yazısı gönderip şartları kabul edenlerle sözleşme imzaladıkları yanıtını verdi.

Ancak Sayıştay, denetimlerde bu 9 zincir market dışında kamu idaresi tarafından göz önünde bulundurulan diğer kriterleri göreli olarak daha iyi olan bazı zincir marketlere teklifte bile bulunulmadığını belirledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.