Ana Sayfa Haberler Hindistan’da ‘insan yiyen’ kaplan öldürüldü

Hindistan’da ‘insan yiyen’ kaplan öldürüldü

413
0

Hindistan’da bugüne kadar birçok insanı öldüren ve uzun süredir aranan dişi kaplan bulunarak öldürüldü.

Hindistan’da ‘insan yiyen’ sıfatıyla tanımlanan T-1 isimli altı yaşındaki kaplan bulunarak öldürüldü. İki yıldır ülkenin batısındaki Maharaştra Eyaleti’ndeki ormanlarda aranan kaplan, onu bulmaya çalışan görevlilerden kaçmayı başarıyordu. Hayvan hakları eylemcileri kaplanın kurtarılması için kampanya yürütüyordu. Yargıtay ise korucuların ateş etmeye zorlanması durumunda bu kararın karşısında durmayacağını açıklamıştı.

ÖNCE BAYILTICI SONRA DA ATEŞLİ SİLAHLA VURULDU

Yaban hayat görevlileri geçen ay, hayvanı cezbetmek için bölgede koku kullanmaya başladı. Hindistan Orman İşletme Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; kaplanı gören köylülerin yetkililere haber verdiği ve bunun üzerine Cuma günü bir ekibin hem bayıltıcı silah hem de ateşli silahla kaplanın görüldüğü yere gittiği aktarıldı.

Kaplanın, görüldüğünde ilk olarak bayıltıcı silahla vurulduğu ancak ekibin aracına saldırmaya çalışmasının ardından ateşli silahla tek kurşun atışıyla öldürüldüğü belirtildi. Kaplana şimdi otopsi yapılacak.

kaplan 2 031118

2016’DAN BERİ BİRÇOK KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Kaplanın 2016’dan bu yana 12 kişiyi öldürdüğü düşünülüyor. Kaplan son olarak ağustos ayında, o dönem dokuz aylık olan yavrularıyla birlikte, Yavatmal bölgesindeki Pandharkavada kasabası yakınlarında üç kişiyi öldürmüştü.

Olay, 5000 bölge sakininde büyük korkuya neden olmuş, bölgedeki çiftçiler ve çobanlara, tarlalardan ve ormanlardan evlerinde dönme çağrısı yapılmıştı. Köylülerden ayrıca topluca gezmeleri, geniş açık alanlardaki tarlalara gitmemeleri istenmişti.

YAKALAMAK İÇİN BİRÇOK ÖNLEM ALINMIŞTI

Kaplanı yakalama planı kapsamında ağaçlara bağlanan at ve keçi kuklalarının içine 100 adet kamera yerleştirilmişti. Bazı ağaçların üzerine kurulan platformlardan 24 saat gözetleme yapılıyordu. Bunun yanı sıra korucu ekipler silahlı olarak sürekli devriye geziyordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.