Ana Sayfa Haberler Erdoğan ile Trump arasındaki Halkbank pazarlığı

Erdoğan ile Trump arasındaki Halkbank pazarlığı

856
0

Türkiye ile ABD arasındaki kopma noktasına kadar giden ilişkiler düzelme yoluna girdi. Hande Fırat, Erdoğan’ın Trump’a Halkbank talebini yinelediğini açıkladı.

Rahip Brunson krizinin ardından Türkiye ile ABD arasında kopma noktasına kadar giden ilişkiler düzelme yoluna girdi. Son olarak 1 Kasım’da ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptı.

Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, görüşmenin ana gündem maddesi, karşılıklı bakan yaptırımlarının kaldırılması ve eş zamanlı açıklama olduğunu ifade etti. ABD Başkanı Trump’ın, “Yaptırımları kaldırıyoruz, normalleşme yönünde önemli bir adım atıyoruz” söylediğini yazan Hande Fırat, Kaşıkçı cinayeti ve Fırat’ın doğusu konusunun konuşulmadığını belirtti.

GÖRÜŞMEDE HALKBANK TALEBİ YİNELENDİ

Tayyip Erdoğan’ın ikili görüşmede Halkbank talebini yinelediğini söyleyen Hande Fırat, “Biliyorsunuz, Halk Bankası süreci devam ediyor. Artık bu soruşturma sürecinin de düşürülmesini istiyoruz. Normalleşme sürecinde önemli bir adım olacaktır” ifadesinin kullanıldığını aktarıyor. Fırat, Trump’ın ise “Hazine Bakanlığı’mla görüşüp nasıl bir yöntem izleyeceğiz, nasıl olacağına bir bakacağım” dediğini öne sürdü.

“Ankara’daki bilgi, soruşturma dosyasının ABD Adalet Bakanlığı’ndan Güney Bölgesi Savcısı’na gönderildiği yönünde” ifadelerini kullanan Hande Fırat; “İdari bir kararla da bunun kaldırılabileceği düşünülüyor. Görüşmede Trump’ın bu konuda bilgi vereceğini söylediği belirtiliyor” dedi.

PARİS’TE BİR ARAYA GELECEKLER

Telefon görüşmesinde liderlerin, Paris’te görüşmek üzere sözleştiklerini belirten Fırat, 11-12 Kasım tarihlerinde yapılacak Paris Barış Konferansı’nda iki liderin bir araya geleceğini kaydediliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.