Ana Sayfa Ekonomi Ekim ayında 143 ürüne zam geldi

Ekim ayında 143 ürüne zam geldi

614
0

Enflasyonla mücadele programına rağmen Ekim ayında 143 ürünün fiyatı arttı. En büyük zam, yüzde 50 ile müze giriş ücretlerine geldi.

Ekim ayında 242 ürünün 143’ünün perakende fiyatı artarken, 72 ürünün fiyatı ise değişmedi. Ekim ayı enflasyon rakamları merakla beklenirken İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) paylaştığı perakende fiyatlarına ilişkin veriler, enflasyonla mücadele programının pek etkili olmadığını gösteriyor.

Sendika.org’un haberine göre; İstanbul Ticaret Odası’nın verilerinde, Ekim ayında, geçinme indeksinde yer alan 242 üründen 143’ü zamlandı. Müze giriş ücreti yüzde 50’lik zamla ilk sıraya yerleşti. Listede ikinci ve üçüncü sırayı, yüzde 43,96 zamlanan kadın pardösüsü ve erkek süveteri aldı. Gıdada ise etikette yüzde 26 gerileyen limon en çok ucuzlayan ürün oldu.

EN ÇOK ZAM MÜZE GİRİŞLERİNE

İTO, geçen ay İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan harcama kaleminin yüzde 50 ile müze giriş ücreti olduğunu duyurdu. Fiyatlarda kurlara bağlı artışın olduğu ifade edilirken; İTO tarafından Ekim 2018 döneminde İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünler, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıklandı. Buna göre, geçen ay İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 143’ünün perakende fiyatı artarken, 27 ürünün fiyatı düştü, 72 ürünün fiyatı ise değişmedi.

Kültür, eğitim ve eğlence harcamaları grubunda yer alan müze giriş ücreti, yüzde 50 zam ile fiyatı en fazla artan ürün oldu. Dikkat çeken ‘Müze Kart’ fiyat artışının dolar ile nasıl endeksli olduğu ise kafalarda soru işareti bıraktı. Meclis Başkanlık Divanı kararıyla yapılan bu ücret artışlarına sesli rehberlik hizmetinin getirdiği maliyet gerekçe gösterilmişti.

Fiyatlarında artış yaşanan diğer ürünler, yüzde 43,96 ile giyim harcamalarındaki kadın giyimi grubunda yer alan pardösü, yüzde 41,16 ile erkek süveter, yüzde 38,33 ile kadın manto ve yüzde 38,19 ile erkek palto oldu. Ekimde, gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan limon yüzde 26,41 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu. Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler; yüzde 14,29 ile yemek odası takımı, yüzde 11,41 ile salatalık, yüzde 11,10 ile elma ve yüzde 10 ile battaniye oldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.