Ana Sayfa Haberler Adli tıp uzmanları Kaşıkçı’nın cesedi ile ilgili iddiaları reddetti

Adli tıp uzmanları Kaşıkçı’nın cesedi ile ilgili iddiaları reddetti

497
0

Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin ‘asitte eritildiği’ iddiaları üzerine adli tıp uzmanları açıklamalarda bulundu. Uzmanlar, “Bir insanı 2 bin derecelik fırında yaksanız da kemik parçaları kalır” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruşturma devam ediyor. Kaşıkçı’nın cesedi hâlâ bulunamazken adli tıp uzmanları, bedenin infaz edildikten sonra cesedinin parçalara ayrıldığı yönünde.

Milliyet Gazetesi’nden Mert İnan’ın haberine göre; Adli Bilimciler Derneği Adli İstihbarat Komisyonu Başkanı Mete Uzgur, Kaşıkçı’nın cesedinin ‘Suudi adli tıp uzmanı tarafından parçalara ayrılarak valizlere konulduğu’ yönünde görüş belirtiyor.

“Ceset parçaları 15 kişilik ekip tarafından Türkiye’den kaçırıldı. Cesedi ufalamak için kanının tamamen akıtılmış olması gerekir” diyen Mete Uzgur, “Parçalara ayrılan ceset parçaları, X-ray cihazında tespit edilemez. Kaşıkçı’nın cesedinin Türkiye’de bırakılması, asitte eritilmesi veya bir yere gömülmesi mümkün değil. Asidin yapılan işlemden sonra bir yere dökülmesi gerekir” açıklamalarında bulundu.

“HEDEF YANILTMAK İÇİN İDDİALAR ORTAYA ATILDI”

Yalova ve Belgrad Ormanı’nda ceset olabileceği izleniminin hedef yanıltmak için ortaya atılan iddialar olduğunu belirten Mete Uzgur; “Fotoğrafın tamamını göremiyoruz. Sorguda ters giden bir şeylerden bahsedilse de 15 kişilik infaz timinin gelmesi ‘ters giden şeyler’ söylemini çürütüyor. Konsoloslukta delil için gerekli olan her noktaya bakılmıştır. Suudiler delilleri karartmış bile olsa büyük bir hata yaptılar. Olayın bu boyuta ulaşacağını tahmin etmediler. Başkonsolosluğa gelen 15 kişilik Suudi timin içinde üzerinde durulması gereken en önemli isim Suudi Arabistan Adli Tıp Kurumu’nun başındaki Al Tubaigy. Suudi Adli Tıp elemanı Kaşıkçı’yı parçalara bölme görevini yürütmüştür” dedi.

“İNSAN CESEDİ ASİTTE TAMAMEN ERİMEZ”

Cesedin aside atılması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını ifade eden Adli Tıp Uzmanı Prof. Hamit Hancı ise; “Çünkü insan cesedi asitte tamamen erimez. Kemik ve diş parçaları mutlaka kalır. Yakarak yok etmeleri mümkün olmamıştır. Bir insanı 2 bin derecelik fırında yaksanız da kemik veya diş parçaları kalır. Kaldı ki, konsolosluk binasında üretebilecekleri en yüksek ısı şöminede 150 derece olacaktır. Cesedi toprağın derinlerine, duvarın içine veya binanın tabanına üzerine beton dökerek gömseniz bile kadavra köpekleri, naaşı bulur” diye konuştu ve ekledi: “Cesedin nasıl yok edildiğine dair en ufak ipucu yok. Yüzde 99 parçalayıp götürdüler.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.