Ana Sayfa Haberler 29 Ekim kutlamasında büyükelçi Helen, katip Zeus oldu

29 Ekim kutlamasında büyükelçi Helen, katip Zeus oldu

691
0

Türkiye’nin Uganda Kampala’daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp ve katibi, 29 Ekim resepsiyonunda Yunan mitolojik tanrılarının kıyafetini giydi. Ugandalılar bile durum karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Afrika ülkesi Uganda’nın başkenti Kampala’da skandal bir törene imza atıldı. 2010’da açılan Uganda Kampala Büyükelçiliği’nde 5 yıldır görev yapan Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in ev sahibi olduğu resepsiyona Ugandalı bakan, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Ancak resepsiyona Türk büyükelçi ve Büyükelçilik katibinin giydiği kıyafetler damga vurdu.

TEPKİLERİN HEDEFİ OLDU

Büyükelçi Yavuzalp resepsiyonda Yunan mitolojisindeki Tanrıça Helen’i çağrıştıran bir kıyafet tercih ederken, katibin kıyafeti ise Yunan mitolojisinde tanrıların kralı olan Zeus’u çağrıştırdı.

Büyükelçi ve katibin milli bayramda ev sahibi olarak verdikleri resepsiyonda Yunan kültürüne yönelik kıyafetleri tercih etmeleri eleştiri konusu oldu.

Yavuzalp’ın resepsiyonda giydiği kıyafetin fotoğrafları Uganda Parlamentosu’nun resmi Twitter hesabında da paylaşıldı.

uganda 2 031118

ANKARA’YA GERİ ÇAĞRILDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Ekim resepsiyonunda tepki çeken görüntüler nedeniyle Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp’in Ankara’ya geri çağrıldığını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.