Ana Sayfa Haberler Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığı’na bağlanıyor

Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığı’na bağlanıyor

1066
0

Topkapı Sarayı’nın Beştepe’ye devri için görüşmeler tamamlandı. Kararname bekleniyor.

Kurumların cumhurbaşkanlığına devri için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı Müzesi, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na geçiyor.

DEVİR İŞLEMİ İÇİN KARARNAME BEKLENİYOR

Hürriyet Gazetesi’nden Ömer Erbil‘in haberine göre iki kurum arasındaki görüşmeler tamamlandı. Topkapı’nın devri için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bekleniyor.

FARKLI KURUMLARA AİT TAHSİSLİ YAPILAR İNCELENDİ

Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız geçen hafta yanında bir heyetle Topkapı Sarayı’nı gezdi. Devir teslimin nasıl gerçekleşeceği Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile konuşuldu. Sur-u Sultani olarak adlandırılan sarayın surları içinde farklı kurumlara ait tahsisli yapılar incelendi.

Sur-u Sultani içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim Teknolojileri Müzesi, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Milli Savunma Bakanlığı İç Tedarik Komutanlığı, Askeri Gazino gibi kurumlar yer alıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bu binaları boşaltması istenecek. İstanbul Rölöve Anıtlar Müdürlüğü tarafından kullanılan eski Matba-i Amire binasının da boşaltılması düşünülüyor. Topkapı Sarayı Müze yetkilileri aslında bu devirden memnun. Çünkü gerek personelin özlük haklarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan daha iyi durumda olması gerekse Milli Saraylar’ın bütçesinin yüksek olması devam eden restorasyonlarda ekonomik sıkıntı yaşanmayacağı düşünülüyor.

ÇALIŞANLARIN DURUMLARI MERAK EDİLİYOR

Geçen ay Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na geçen Yıldız Sarayı Müzesi’nin personeli Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İstanbul’daki diğer birimlerine dağıtıldı. Topkapı Sarayı Müzesi çalışanları şimdi kendi durumlarını merak ediyor. 365 personeli bulunan müzede 50’ye yakın alanında uzman bulunuyor.

İLBER ORTAYLI: VATİKAN GİBİ OLABİLİR

Tarihçi İlber Ortaylı, kararı olumlu karşıladığını açıkladı. Kültür Bakanlığı’nın bütçesinin Topkapı Sarayı için yeterli olmadığını belirten Ortaylı; “Belki müze ziyaretçileri de Vatikan gibi sınırlı hale getirilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.