Ana Sayfa Haberler Sayıştay: Gaziantep Belediyesi 1 TL’lik işi 50 TL’ye yaptırdı

Sayıştay: Gaziantep Belediyesi 1 TL’lik işi 50 TL’ye yaptırdı

689
0

Sayıştay’ın raporunda Gaziantep Belediyesi ile ilgili önemli tespitlere yer verildi. İhale ve kaynak kullanımıyla ilgili olarak birim fiyatlar arasındaki farklılıklara dikkat çekildi.

Sayıştay’ın Belediyeler ve Bağlı İdarelerle İlgili 2017 Denetim Raporu’nda Gaziantep Belediyesi’ndeki ihaleler ve kaynak kullanımıyla ilgili önemli tespitlere yer verildi. BirGün Gazetesi’nden Sebahat Karakoyun’un haberine göre; raporda, belediyenin yol, alt ve üstyapı ve park yapım işlerine yönelik ihaleleriyle ilgili birim fiyatlar arasındaki farklılıklara dikkat çekildi.

İHALEYİ DAHA PAHALI TEKLİF VEREN FİRMA KAZANDI

Tespitlere göre 23 Kasım 2016 tarihinde ihalesi yapılan “Burç Ormanı Çevre Düzenlemesi” işinin yapım aşamasında proje değişikliğine gidilerek bölgede asfalt sökümü yapıldı. Birim fiyat maliyeti yaklaşık 1,80 TL olan “Kırmataş, Şose ve Asfalt Sökülmesi” işinde ekonomik açıdan en avantajlı ikinci firmanın teklifi ise 1,00 TL olarak kayda geçti. İhaleyi bu rakamların kat kat üstünde 50,00 TL teklif veren firma kazandı.

KENT İÇİN VERİLEN BAĞIŞLAR SPOR KULÜPLERİNE GİTTİ

Sayıştay incelemesinde, Gaziantep Belediyesi’nin 2016 ve 2017 yıllarında Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’na yapılan protokol çerçevesinde yaptığı nakit yardımın, protokol hükümlerine aykırı olarak kullanıldığı belirlendi.

Vakfa, 2016 yılında 3 milyon 100 bin TL ve 2017 yılında 2 milyon TL olmak üzere toplam 5 milyon 100 bin TL nakit yardımı yapılırken vakfın bu paranın büyük çoğunluğunu protokol hükümlerine aykırı olarak spor kulüplerine aktardığı ortaya çıktı. Raporda, kentin gelişimi ve tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kullanılması gereken yardımların spor kulüplerine aktarılmasının “kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılmadığını ortaya koyduğu” belirtildi.

OTOPARKLARDA KANUNA AYKIRI DEVİR

Yol kenarı ve meydanlardaki park yerlerinin (Parkomat) ihalesiz bir şekilde belediye şirketlerine devri konusunda da raporda önemli saptamalar yer aldı. Park yerlerinin kanuna aykırı olarak belediye meclis kararıyla belediye şirketine devredildiği belirtildi. Büyükşehir belediyesi tarafından belediye şirketlerine devredilen 104 adet taşınmazın ilgili şirket tarafından üçüncü kişilere İhale Kanunu hükümlerine uymaksızın pazarlık usulü ya da yönetim kurulu kararıyla kiraya verildiğine dikkat çekildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.