Ana Sayfa Haberler Jair Bolsonaro, rakibini tutuklayan yargıç Sergio Moro’yu adalet bakanı yaptı

Jair Bolsonaro, rakibini tutuklayan yargıç Sergio Moro’yu adalet bakanı yaptı

418
0

Brezilya Devlet Başkanı seçilen aşırı sağcı Jair Bolsonaro, seçimlerdeki rakibi ve eski Devlet Başkanı Lula Da Silva’nın tutuklanmasını sağlayan yargıç Sergio Moro’yu Adalet Bakanı yaptı.

Yargıç Sergio Moro, Brezilya eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın hakkında yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve ülkenin petrol şirketi Petrobras’a yönelik yolsuzlukları araştıran ve “Araba Yıkama Operasyonu” adıyla bilinen operasyonu yönetiyordu. Lula’nın tutuklanmasından önce anketlerde Bolsonaro’dan önde olduğu görülüyordu. Lula’nın tutuklanmasıyla birlikte adaylığı da iptal edilmişti.

SİYASİ MOTİVASYON TARTIŞMALARI BAŞLADI

Yargıç Sergio Moro, Twitter’dan bir açıklama yaptığı açıklmada adalet ve kamu güvenliğinden sorumlu bakanlığın başına geçmesinin teklif edilmesini “bir onur” olarak niteledi.

Sergio Moro’nun Bolsonaro hükümetinde Adalet Bakanı görevini kabul etmesi, bugüne kadar yürüttüğü soruşturmaların siyasi motivasyonla yapıldığına yönelik tartışmaları alevlendirdi. Soruşturma, solcu politikacıları haksız bir yere hedef aldığı suçlamasıyla eleştiriliyordu.

SİYASİ BİR OPERASYON OLARAK GÖRÜLÜYOR

İşçi Partisi, soruşturmayı siyasi bir operasyon olarak görüyor. Sergio Moro’nun başında olduğu “Araba Yıkama Operasyonu” ülkenin petrol şirketi Petrobras’a yönelik yolsuzlukları araştırıyordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.