Ana Sayfa Haberler Göçük bölgesinde yaşayanlar: Kaza değil cinayet

Göçük bölgesinde yaşayanlar: Kaza değil cinayet

649
0

İstanbul Ümraniye’de metro yapımı çalışmalarının sürdüğü bölgede meydana gelen göçükte, yan taraftaki bir inşaatın güvenlik kulübesinde gece nöbetinde bulunan 2 güvenlik görevlisi toprak altında kaldı. Çalışmalar sonucu güvenliklerin cansız bedenine ulaşıldı.

BirGün Gazetesi’nden Meral Danyıldız’ın haberine göre; gece yarısı önlem almadan patlama gerçekleştirildiğini öne süren ve bölgede yaşayan site sahipleri, uzun zamandır yaşanan sallantıdan dolayı şikâyetçi olduklarını ama önlem alınmadığını ifade etti. Olayın yaşandığı sitede daire sahibi olan Huriye Çakacı, yaşananlara ilişkin gece saat 1.00’den beri çökme olduğunu belirtti. Diğer güvenlik görevlisinin saat 8 civarlarında çıktığını söyleyen Çakacı; “Medyada bunlar pek yer almıyor. Sitenin altı sürekli patlatılıyor. Son zamanlarda iyice artmıştı zaten” dedi.

OLAY KAZA DEĞİL, CİNAYET

Gece 1.00’den beri olayı takip eden ve ismini vermek istemeyen bir daire sahibi, bunun bir cinayet olduğunu düşündüğüne dikkat çekti.

Daire sahibi, “Kaza değil bu. İhmal var. Güvenlikler daha önce gidip uyarmışlardı. Çok fazla sallandıklarını ve başka bir yere alınmak istediklerini ifade etmişlerdi. Yolda yürürken bile sallantıdan deprem oluyor gibi hissediyoruz. Kimse kulak asmadı. Olay esnasında toprak aşındığı için sallanan bir konteyner fark edilmedi. Tam bir güvenlik görevlisinin çıkarılacağı sırada üzerlerine düştü. Burada herkes görmüş. Artık orada tam olarak ne oldu bilmiyorum. Konteyner nereye düştü bilmiyorum. Ama belki de kurtarılabilirdi. Profesyonel değillerdi. Kaza değil bence bu, cinayet” ifadelerini kullandı.

Olay yerinde yaşayan daire sahiplerinden Lale Tüzün ise daha önce de patlatılan dinamitlerden dolayı sesten ve sallantıdan şikayetçi olduklarını iddia etti. Tüzün, dinamitin patlatıldığı sırada herhangi bir önlem alınmadığını da öne sürdü. Olayın ardından binaların boşaltıldığını belirten Tüzün; “Şimdi o binadaki insanlar ne yapacak? Bence metro yapımı seçimlerden dolayı hızlandı. Çünkü bir günde 4 kere önlem almadan patlatılmaz. Çoluk çocuk nereye gidecekler? Bakıyorum bazı kanallarda ölen kişiler bile belirtilmiyor. İnsan hayatı bu kadar değersiz mi?” şeklinde konuştu.

İBB DİNAMİT İDDİALARINI REDDETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, göçüğün makas değiştirme alanında bir genişleme çalışması yaparken oluştuğunu ifade etti ve ekledi: “Tünelle üst grup arası yaklaşık 17 metre. Bu arada ayrı bir boşluk oluşmuş olabilir. Teknik inceleme yapılınca kamuoyuyla paylaşılacak. Burada ani bir hareketlilik olmuş. Bunun nedeni ortaya çıkarılmalı. Şu anda dinamit patlatılacak bir durum söz konusu değil. Çok ani bir çökme. Sebebine bakılıyor. Zeminin hareketlerinden kaynaklı olabilir.”

HASAN CAN: BU HİZMETİ YAPARKEN BÖYLE ŞEYLER YAŞANABİLİYOR

Dudullu-Bostancı Metro Hattı şantiyesinin yanındaki yolda gece saatlerinde meydana gelen çökmeyle ilgili açıklama yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; “Arzu edilmeyen bir şey ama bu hizmeti yaparken böyle şeyler olabiliyor. Detaylı açıklamayı metro inşaatını yapan firma verecektir” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.