Ana Sayfa Haberler ABD’den Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili yaptırım açıklaması

ABD’den Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili yaptırım açıklaması

694
0

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda değerlendirmelerin sürdüğünü açıkladı. Mike Pompeo, ABD’nin yakında atacağı adımları ve uygulayacağı yaptırımları açıklayacağını söyledi.

21 SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞININ VİZELERİ İPTAL EDİLDİ

St. Louis radyosu KMOX’e konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Yönetim, şu ana kadar Kaşıkçı cinayeti olayına karıştığı tespit edilen şahıslara yönelik yaptırımları değerlendiriyor” diye konuştu. Pompeo bu yaptırımların açıklanmasının zaman alacağını belirtti ve gelecek birkaç hafta içerisinde yaptırımların açıklanabileceğini ifade etti.

ABD şu ana kadar sadece Kaşıkçı cinayetine karıştığı belirtilen 21 Suudi Arabistan vatandaşının ABD vizelerini iptal etti ve bu kişilere vize yasağı getirdi.

SORUŞTURMA HANGİ AŞAMADA?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada Cemal Kaşıkçı’nın boğularak öldürüldüğü belirtmiş, cesedin ise parçalanıp yok edildiğini açıklamıştı. Türkiye, Suudi Arabistan’a yönelttiği sorularda Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu ve cinayetin emrinin kim tarafından verildiğini soruyor.

ABD’de yayımlanan Washington Post Gazetesi’ne bilgi veren üst düzey bir Türk yetkili, Kaşıkçı’nın cesedinin asitte eritilmiş olması ihtimali üzerinde durulduğunu ifade etmiş ve şu ana kadar elde edilen delillerin de bu tezi desteklediğini söylemişti.

CEMAL KAŞIKÇI OLAYINDA NE OLMUŞTU?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmek için gerekli belgeleri almak üzere 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girmişti. Kendisinden haftalarca haber alınamaması üzerine başlatılan soruşturmada Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

SES VE GÖRÜNTÜ KAYITLARI DAHA PAYLAŞILMADI

Türk yetkililer, Kaşıkçı’nın başkonsoloslukta işkence gördüğüne ve öldürüldüğüne dair ses ve görüntü kayıtları olduğunu iddia ediyordu. Ancak var olduğu iddia edilen kayıtlara dair kanıt paylaşılmadı.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı’nın kaybolduğu haberinin ortaya çıkmasıyla önce ‘öldürülmediğini’ öne sürdü, daha sonra da ‘sorgu sırasında çıkan kavgada öldürüldüğünü’ açıklamıştı.

Gelişmeler üzerine İstanbul’a gelerek incelemelerde bulunan Suudi Başsavcılığı ise Kaşıkçı’nın önceden planlanmış bir biçimde öldürüldüğüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.