Ana Sayfa Haberler ABD ve Türkiye bakanlara uygulanan yaptırımları karşılıklı olarak kaldırdı

ABD ve Türkiye bakanlara uygulanan yaptırımları karşılıklı olarak kaldırdı

597
0

ABD ile Türkiye, Pastör Andrew Brunson’ın tutukluluğu nedeniyle çıkan krizin ardından iki Türk ve iki Amerikalı bakana karşılıklı olarak uyguladıkları yaptırımları kaldırdı.

YAPTIRIM KARARI AĞUSTOS AYINDA ALINMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından yaptırımları kaldırma kararı alındı.

ABD Hazine Bakanlığı, Ağustos ayı başında Brunson’ın tutukluğuna devam kararı çıkmasından sonra Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yaptırım uygulama kararı almıştı.

Türkiye de buna karşılık ABD’nin Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını dondurmuş, daha sonra Pastör Brunson 12 Ekim’de serbest bırakılmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, ABD’li bakanlara uygulanan yaptırımlara ilişkin, “Türkiye’ye giriş yasağı, ülkemizdeki malvarlıklarının bloke edilmesi ve ülkemizdeki gerçek ve tüzel kişilerin adı geçenlerle her türlü mali işlem gerçekleştirmesinin ve ticari ilişkide bulunması yasağı kaldırılmıştır” açıklaması yaptı.

KARAR KÜRESEL MAGNİTSKY YASASI İLE UYGULANMIŞTI

ABD Hazine Bakanlığı, Soylu ve Gül’ün ABD’deki mal varlıkları ve mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirlerini dondurmuş ve ABD vatandaşlarının bakanlarla herhangi bir iş ve işlem yapmasını yasaklamıştı. Yaptırım uygulama kararı ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkların Kontrolü Bölümü (OFAC) tarafından, Küresel Magnitsky Yasası Kapsamında tanınan yetkiler uyarınca alınmıştı.

ABD’nin gerekçesi “Soylu ve Gül’ün Brunson’ın gözaltına alınması ve tutuklanmasının organize edilmesinin sorumluları” olarak gösterilmesiydi. Açıklamada ayrıca Gül ve Soylu’nun Türkiye’nin ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olan devlet teşkilatlarının liderleri” olarak görev yaptıkları öne sürülmüştü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.