Ana Sayfa Haberler Türk ve ABD zırhlıları Münbiç’te ortak devriyeye başladı

Türk ve ABD zırhlıları Münbiç’te ortak devriyeye başladı

522
0

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD ordusu, Münbiç yol haritası çerçevesinde ilçede ortak devriye faaliyetine başladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ortak devriyenin saat 15.53’te başladığını açıkladı

İLK KEZ ORTAK HAREKET EDİLDİ

18 Haziran’dan bu yana 67 kez koordineli/bağımsız devriye faaliyeti icra eden TSK unsurları, 68’inci devriye görevi için ABD zırhlıları ile bugün öğle saatlerinde ilk kez ortak hareket ettiler. Hulusi Akar, ortak devriyenin saat 15.53’te başladığını açıkladı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Türkiye ve ABD arasındaki mutabakatın yol haritasına göre, devriyeler ilk etapta kent merkezinin dışında gerçekleşecek. Sonrasında YPG unsurlarının tamamının kent merkezinden çıkışı ve ağır silahların bölgeden uzaklaştırılması sağlanacak. Son aşamada ise Münbiç yerel yönetiminin Münbiçlilere emanet edilmesi süreci başlayacak.

EĞİTİMLER 25 EKİM’DE TAMAMLANMIŞTI

Taraflar, ortak devriye öncesinde yürüttükleri eğitimleri 25 Ekim’de tamamlamışlardı. Türk ve ABD askerleri çalışmayı Münbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı’nın civarında yürütüyor.

4 HAZİRAN’DA MUTABAKAT SAĞLANDI

ABD ve Türkiye, YPG/PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde Fırat Nehri’nin batısındaki Münbiç’ten çekilmesi için 4 Haziran’da mutabakat sağlamıştı.

Yol haritası, 4 Haziran’dan sonraki ilk 3 ay içinde ortak devriyelerin tamamlanıp, ilçe merkezindekiler dahil olmak üzere YPG/PKK’lıların bölgeden tümüyle çıkartılmasını, ardından ilçe merkezindeki askeri ve sivil meclislerin yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.