Ana Sayfa Ekonomi Ekonomide ancak 2-3 ay zaman kazanıldı

Ekonomide ancak 2-3 ay zaman kazanıldı

775
0

Euronews Türkçe’ye konuşan uzmanlar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Enflasyon ile Topyekün Mücadele başlığı altında yaptığı açıklamaları ve alınacak önlemlerin enflasyona olası etkilerini değerlendirdi.

“SAĞLAM VE İÇERİKLİ BİR PROGRAM YOK”

Euronews’ten Sertaç Aktan’ın haberine göre; İktisat Uzmanı Profesör Doktor Yalçın Karatepe, programın açıklanmasını heyecanla beklediklerini ancak sonuca bakıldığında ‘topyekün mücadelenin ancak bir logo doğurduğunu’ ifade etti.

Yönetimin enflasyonu düşürme konusunda sağlam ve içerikli bir programa sahip olmadığının anlaşıldığını belirten Yalçın Karatepe; “Açıklanan tedbir esasen gönüllü de dense iş dünyasına baskı yaparak ve muhtemel enflasyon sepetinde de yer alan ürünler üzerinden rakamları manipüle etmek olduğunu görüyoruz. Bu tedbiri de öyle bir biçimde alıyorlar ki bu bahsi geçen logo ile kimin indirim yaptığı kimin yapmadığı şeklinde bir ayrıma giderek toplumda bazı iş yerlerini hedefe oturtmak gibi bir sakıncası mevcut” diye konuştu.

“ENFLASYONUN GERÇEK SEBEPLERİ DOĞRU TESPİT EDİLMİYOR”

Açıklanan programın enflasyonla mücadele programı olmadığını çünkü enflasyonun gerçek sebeplerini doğru tespit etmediğini söyleyen Yalçın Karatepe; “Enflasyonun maliyetlerden ve kurlardan kaynaklanan bir kısmı var ve buna yönelik herhangi bir tedbir yok. İkincisi, ülkede makro dengelere bağlı olarak bozulan bir enflasyon algısı var. Bunun nasıl değiştirileceğine yönelik de bir tedbir yok. Örneğin asıl yapılması gereken şeylerden biri enerji maliyetlerinin azaltılmasıydı, bu olmadı. Özellikle sanayide yapılan zam yüzde 50 üzerinde. Kamunun kendisi bir fedakarlık yapmadan özel sektörden mücadele bekliyor kısaca” ifadelerini kullandı.

KREDİLERDE YÜZDE 10’LUK İNDİRİM KONUSUNDA DETAYLAR NET DEĞİL

Bakan Albayrak’ın 1 Ağustos’tan itibaren kullandırılan yüksek banka kredilerinde yüzde 10’luk indirime gidileceğini açıklaması ancak detaylara girmemesi beraberinde bazı soruları doğurdu.

Geriye dönük bu indirim nasıl yapılacak? Yüksek faiz tanımlaması nedir? Hangi tür kredilerde bu uygulanacak? Banka bilançosuna etkisi nasıl olacak? Temmuz ayında kredi alana haksızlık olmayacak mı? ve benzeri sorular henüz yanıtlanmış değil. Yalçın Karatepe, kredi faizi ödemesi olan vatandaşların bu detaylara vakıf olmamasının ödemeleri geciktirebileceğini belirtti.

EKONOMİK PROGRAMDAN ZİYADE ZAMAN KAZANDIRACAK BİR KAMPANYA

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Aktus Portföy Baş Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç ise ekonomi yönetiminden beklenen birinci önceliğin kredilerin yapılandırılma konusu ve kredi kanallarının yeniden işler hale getirilmesi olduğunu vurguluyor.

Açıklananlara bakıldığında programın daha çok bir kampanya ve fiyat kontrolü olduğunu gördüklerini söyleyen Gizem Öztok Altınsaç; “Yüzde 10’luk gıda ve perakende ürünlerine yansıyacak bu indirimlerin yıllık enflasyonda iki puana yakın bir rahatlama sağlayacağını kabaca hesaplayabiliriz. Yalnız şunu iyi görmek lazım ki; 2-3 aylık vadede Türkiye’ye gerçekten atması gereken adımlar için zaman kazandırmıştır bunlar sadece. Bunun dışında enflasyonla yapısal anlamda mücadele etme adına yeterli değildir” dedi.

HAL YASASI ÇOK ÖNEMLİ VE GERÇEK BİR MÜCADELE

Hal yasasına dair verilen sinyallerin piyasada en çok dikkat çeken konu olduğunu söyleyen Gizem Öztok Altınsaç; gıdada depolama, ulaştırma ve zaiyat çerçevesinde alınacak yapısal ve sektörel önlemlerin gerçek anlamda enflasyonla mücadele olacağının altını çizdi ve ekledi: “2019 başında piyasanın aklındaki soru şu olacak: biriken fiyat ayarlamaları sonucunda nasıl bir tablo ile karşılaşacağız. Burada bir soru işareti var. İşin ciddiyetinin farkında olunması elbette iyi bir şey ancak beklenti yönetimi ve enflasyonda yapışkanlık gibi yapısal konulara dokunan bir program değil bu.”

BASKI OLUŞTURMASI MUHTEMEL, YETER Kİ DOĞRU ADIMLAR İÇİN KULLANILSIN

Logo meselesinin psikolojik ve sosyolojik açılardan bir baskı oluşturabileceğini ancak herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini anlatan Altınsaç; “Zaman kazandırmak için atılan bu adımların pozitiftir yeter ki kazanılan süre içerisinde atılması gereken adımlar atılsın” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.