Ana Sayfa Haberler Türkiye cezaevleri ölüm haneye döndü!

Türkiye cezaevleri ölüm haneye döndü!

1136
0

400 hasta tutuklunun durumu ağır: Kalbi iflas eden, felç olan tutuklular var

Cezaevlerinde artan işkence ve kötü muamele iddiaları, insani koşullardan uzak yaşam şartları ve doktor raporlarına rağmen serbest bırakılmayan hasta tutuklular… Türkiye cezaevleri, ölüm haneye döndü.

Cezaevlerindeki 1000’den fazla hasta tutukludan durumu ağır olan 400’ü “ölmeden” tahliye edileceği günü bekliyor. Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek, çok vahim bir tabloyu ortaya koydu.

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeyken sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu hastaneye kaldırılan tutuklu Koçer Özdal’ın “yatağa kelepçeli” halde yaşamını yitirmesinden 50 gün sonra Bafra Kaymakamlığı’ndan “sağlık durumu iyi” raporu verilmesi, hasta tutuklu sorununu yeniden gündeme getirdi.

İnfaz Kanunu’nda 2013 yılında değişiklik yapıldı. “Ağır hastalık” gerekçesiyle ceza infazının ertelenmesinin önü açılmıştı. Ancak değişikliğe eklenen, “Toplum güvenliği için tehlike oluşturmamak” şartı yüzlerce tutuklunun ölümün eşiğinde yaşamını sürdürmesine neden oluyor.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, hasta tutukluların durumunu mecliste gündeme getirdi.

Bin 154 hasta tutuklu

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan cadı avı ile binlerce kişi iddianamesiz, delilsiz cezaevlerine dolduruldu. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre bin 154 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutukluların 400’ünün durumu ise “ağır.”

Avukat Murat Akkoç, 400’e yakın insanın soruşturma ve kovuşturmalarda hayatını kaybettiğini söyledi.

Mersin Tarsus Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve sistemik lupus eritematozus hastası olan Halime Gülsu, 15 gün boyunca ilaçlarının verilmemesi üzerine hayatını kaybetmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.