Ana Sayfa Haberler İslamofobi neden yükseliyor?

İslamofobi neden yükseliyor?

605
0

İslamofobi yükseliyor, gençler deizme, ateizme kayıyor… Neden? Özellikle batıda artan İslam karşıtı söylemler, radikal siyasetçilerin ön plana çıkması ve Türkiye’de ahlaki degerlerden uzaklaşan “dindar” kesimlerin oluşturduğu İslam algısı MoonStar TV’de masaya yatırıldı.

“Sakalı var ama yalan söylüyor. Besmele ile başlıyor ama çalıyor. Bu örnekleri gören gençler karşılaştırma yapıyor. Büyük ikilem, kimlik bunalımı yaşıyorlar…”

Turan Görüryılmaz’ın sorularını cevaplayan Akademisyen – yazar Doç. Dr. Mahmut Akpınar, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Akpınar’a göre milat 11 Eylül.

“İslamofobinin yakın dönemde miladı 11 Eylül 2001 ABD İkiz Kuleler’e terörist saldırı olayıdır. Öncesinde bu, böyle yaygın değildi. 11 Eylül, Batı’da ciddi bir kırılmaya yol açtı. Öncesinde İslam’a ilgi ve alaka vardı”.

Mahmut Akpınar, batı medyasının İslamofobi’de çok etkili olduğunu söyledi. Politikacıların da bu söylemleri kullandığını vurgulayan Akpınar, “bu tür söylemlerin popülaritesi oluştu son dönemde. Ücretsiz dağıtılan metro gazetelerinde dahi hemen her gün İslamofobik bir haber görürsünüz” dedi.

Doç. Dr. Mahmut Akpınar, müslümanların yaşayışlarının, batının siyasetçileri ve medyasının islamofobik söylemlerini destekler tarzda olduğunu da belirtti.

Akpınar, “bir yabancı, 100 müslümanla karşılaşıyorsa içlerinde ancak birkaçı örnek insan profili çiziyor. İslam dünyaya temsille yayılmış. İslamofobi’yi bertaraf etmek için dinin müslümanlarca bir ahlak haline getirilmesi lazım. Batı’da, hiçbir İslam ülkesinde göremeyeceğiniz medreseler var. İnsanlar özgürce ibadetlerini yapıyor, çocuklarını eğitiyor. Gettosuna kapanan müslümanlar çok umarsız, temsil kaygısı yok. Bu, İslamofobi’den daha büyük tehlike” şeklinde konuştu.

Avrupa ülkelerinde yasayan müslümanları eleştiren Mahmut Akpınar, yasanabilecek sıkıntılar konusunda da uyardı.

“Müslümanlar göçtükleri ülkede öncelikle eğitimsizler, vasıfsız işlerde çalışıyorlar. Dürüst değiller, çevreye saygılı değiller, terör ve şiddete eğilimli nesil oluşuyor. İslamofobi’nin müslümanlara bakan tarafı da bu. Batı’da müslümanlara sahip çıkan demokrat insanlar var. Eğer müslümanlar, iyi bir entegrasyonla müslümanlar hakkındaki kaygıları gideremezse bir süre sonra hayat müslümanlar için Batı’da zorlaşabilir”.

Türkiye’de özellikle gençlerin dinden uzaklaşmasını da değerlendiren Doç. Dr. Akpınar, “siyasetçiyse, dini politik amaçları için araçsallaştırıyor. Tüccar ise, dini ticari çıkarları için araçsallaştırıyor. Sonuçta, deizme, ateizme kayış var. Batı’daki müslüman çocuklarda ciddi bir kimlik bunalımı var” dedi.

Çarpık tabloyu şu ifadelerle ortaya koydu…

“Sakalı var ama yalan söylüyor. Besmele ile başlıyor ama çalıyor. Bu örnekleri gören gençler karşılaştırma yapıyor. Büyük ikilem, kimlik bunalımı yaşıyorlar. Anne babaları devletten kolay para kazanan gençler bohemliğe kayıyor. Dinin araçsallaşması.. İslam ülkelerinde hırsızlık, mala mülke çökülmesi gibi gelişmeleri müslüman ailelerin çocukları, kendi dinini sorgulamaya başlıyor. “Senin dediğin İslam buysa, ben bu dine inanmıyorum” diyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.