Ana Sayfa Haberler Yargıtay’ın ByLock Kararı ne anlama geliyor…

Yargıtay’ın ByLock Kararı ne anlama geliyor…

763
0

15 Temmuz sonrası binlerce hukuksuz tutuklamalara gerekçe yapılan ‘Bylock’la ilgili Ankara’da ilk beraat kararı verildi. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, salt HTS(CGNAT) kaydına dayalı olarak ByLock kullandıkları iddiası ile suçlanan iki kişi hakkında beraat kararı verdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin referans kararı olarak anılan 2015/3 E, 2017/3 K sayılı ilamında ByLock ile ilgili “örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının, her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde, kişinin örgütle bağlantısını gösteren bir delil olacaktır “ değerlendirmesini yapmıştı.

HER TÜRLÜ ŞÜPHEDEN UZAK OLMALI

Süreçte bu kararı referans alan ilk derece mahkemeleri salt HTS kayıtlarını esas alarak mahkumiyet hükümleri kurmuştu. Ancak Yargıtay 16. Ceza Dairesi, daire kararlarına yanlış anlam yüklendiğini belirterek, 2018 yılında verdiği kararlarda ByLock’a ilişkin her türlü şüpheden uzak teknik verilerin neler olduğunu ayrıntılı olarak tarif ederek sanıkların ByLock kullanıcı adı, User Id, Şifre, Grup elemanları ve mesaj içeriğini raporlayan ByLock Tespit ve Değerlendirme tutanaklarının celbinin zorunlu olduğunu belirterek bozma kararları verdi. Erzurum Bölge Adliyesi 2. Ceza Dairesi ve Denizli Ağır Ceza Mahkemesi’nin Yargıtay kararlarına dayanarak beraat kararları verdiği bilinmekteydi.

ÖNEMLİ BİR ADIM VE EMSAL

Prof. Dr. Emre Kongar, Tele 1 TV’de, ByLock listeleri konusunda, “MİT’in verdiği veriye dayanarak hüküm kesilmez” kararı veren Denizli Bölge Adliye Mahkemesi’nin üyelerinin, aynı gün görevden alındığını anlattı.

Hukukçular da artık Yargıtay kararlarının ilk derece mahkemeleri tarafından kabul görmeye başladığını, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salt HTS kayıtlarını yeterli görmemesinin önemli bir adım olduğunu, ByLock dökümlerinin ve özellikle mesaj içeriklerinin suç kastının belirleyici olması karşısında celbinin olmazsa olmaz olduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.