Ana Sayfa Haberler İşte A’dan Z’ye Kaşıkçı cinayetinin anatomisi

İşte A’dan Z’ye Kaşıkçı cinayetinin anatomisi

705
0

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’e kadar kamuoyunda bilinen bir isim değildi. 2 Ekim, Salı günü, yerel saatle 13.14’te, vatandaşı olduğu Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunun kapısından girdi. Bilinen son görüntüsü de bu oldu. Taş çatlasa 15-20 dakika sürecek bir işlem için gittiği binadan birkaç saat geçmesine rağmen çıkmayınca… Hemen dışarıda bekleyen Türk vatandaşı nişanlısı Hatice Cengiz, önce AK Parti Genel Başkan danışmanı Yasin Aktay’ı sonra Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turhan Kışlakçı’yı aradı. Cemal Kaşıkçı, içeri girmeden önce böyle tembihlemişti, “Çıkmazsam şu isimleri ara” demişti. Kaşıkçı’nın öğlen girdiği konsolosluktan saatler geçmesine rağmen çıkmadığı haberi kısa sürede duyuldu. Twitter paylaşımları ile endişe yayıldı.

O sıcak dakikalarda; Ne konsolosluktakiler, Ne dışarıda bekleşenler, Ne Ankara ne de Riyad, bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını tahmin edemezdi. O güne kadar popüler bir isim olmayan Cemal Kaşıkçı, sonraki haftalarda tüm dünyanın konuştuğu bir gazeteci olacaktı. Peki nasıl oldu da… Evlilik belgesi gibi basit bir işlem için gittiği konsolosluktan çıkamayan bu adam; Her gün dünya liderlerine sorulan, Batı basınına günlerce manşet olan, Televizyonlarda adeta 7/24 tartışılan bir figüre dönüştü..?

Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta kaybolması olayını ilginç kılan ne..? Dünya kamuoyunun merakı neden onun üzerinde yoğunlaştı? Gerçekten de Suudi Arabistan’ta rejim muhalifi olması mı.. Çok şey bilmesi mi.. İstihbarattan kilit isimlerle ilişkisi mi.. Anlatacaklarının baş ağrıtacak olması mı.. Washington Post’ta yazıyor olması mı.. Yoksa, bunların hepsi mi? Bu dosyada bu soruların cevaplarını arıyoruz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.