Ana Sayfa Ekonomi Bu kez tarım: Çelmak’tan konkordato kararı

Bu kez tarım: Çelmak’tan konkordato kararı

651
0

Ayakkabı, inşaat, turizm ve sağlık sektörlerinden gelen konkordato haberlerine bir sektör daha eklendi. Tarım makineleri üreten ve 200 çalışanı bulunan Çelmak da konkordato istedi.

Türkiye’nin tarım makineleri üretiminde önde gelen şirketlerinden Çelmak, konkordato başvurusunda bulundu. Sözcü haberine göre, şirket Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyla konkordato istedi.

Mahkeme, Çelmak’a üç ay geçici mühlet kararı vererek komiser heyeti atadı. Çelmak yetkililerinden konuya dair herhangi bir açıklama ise yapılmadı. 30 ülkede ihracat faaliyetlerini yürüten ve Türkiye genelinde 98 adet bayisi bulunan Çelmak’ın bünyesinde 200 kişi çalışıyor.

Şirket silaj, biçme grubu, yem karma, römork, tırmık ve toprak işleme grubu olmak üzere altı ana grupta tarım makineleri üretiyor.

Konkordato nedir?

Konkordato, borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleri için uygulanan bir müessesedir.

‘İflas anlaşması’ olarak da bilinen bu uygulamada alacaklı ve borçluların konkordato müessesesi kapsamında borç ve alacakları yeniden yapılandırma işlemine tabi tutulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.