Ana Sayfa Haberler ÇHD ve HHB avukatlarına önce tahliye sonra tutuklama

ÇHD ve HHB avukatlarına önce tahliye sonra tutuklama

706
0

Önce tahliye edildiler, 24 saat geçmeden yeniden tutuklandılar… üstelik de yerlerde sürüklenip, darp edildiler…

14 Eylül günü tahliye kararı verilen Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar hakkında yeniden tutuklama kararı çıktı.

17’si tutuklu 20 avukat “Terör örgütü üyeliği” ve “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla yargılanıyor. Tutuklu 17 avukatın hepsi için tahliye kararı çıkmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, karara itiraz ederek 17 avukatın yeniden tutuklanmasını istedi. İtirazı değerlendiren İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 avukat hakkında gözaltı kararı verdi. Mahkemenin kararı üzerine avukatlar Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu, Ahmet Mandacı ve Behiç Aşçı sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Avukatların burada yere oturarak, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atması üzerine polisler, avukatları yerlerde sürükleyerek nezarethaneye indirdi. Karar yüzlerine okunan avukatlar tutuklandı.

Karar üzerine Halkın Hukuk Bürosu, Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

“Avukatlarımız Behiç Aşçı, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Aytaç Ünsal tekrardan tutuklandılar. Aciz ve zavallısınız! Kendi meşruluk zemininiz olan yasaları bile uygulayamıyorsunuz. Siz hakim ve savcı değilsiniz mahkemeleriniz de mahkeme değil! Halkın Avukatları Kazanacak” dendi.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı karar üzerine adliyeye geldi.

“Hesabımız var o hesabı sormaya geldim” diyen Kozağaçlı, darp edilerek gözaltına alındı.

Barkın Timtik, Ebru Timtik, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten ve Şükriye Erden hakkında da yakalama verildi. HDP Milletvekili Ahmet Şık, 12 avukatın tutuklanarak cezaevine gönderildiğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.